CO WARTO WIEDZIEĆ O KLUBIE

Beskidzki Klub Tenisowy „Advantage” Bielsko-Biała

 

Historia Klubu

Beskidzki Klub Tenisowy „Advantage” Bielsko-Biała został zarejestrowany w ewidencji klubów sportowych prowadzonej przez Prezydenta Miasta Bielsko-Biała 5 października 2010 roku. Klub, będący stowarzyszeniem sportowym, powstał z inicjatywy rodziców dzieci grających w tenisa w klubie KKS Bielsko-Biała w „szkółkach tenisowych”, które powołał do życia w tym klubie i prowadził trener II klasy Piotr Szczypka. Istotą funkcjonowania klubu jest skonsolidowanie środowiska tenisowego na terenie miasta i szkolenie dzieci i młodzieży na poziomie zarówno zawodniczym, jak i rekreacyjnym. W tym przypadku oba rodzaje działalności są godzone poprzez stworzenie osobnych bytów prawnych, z których każdy ma odmienne cele i zadania – sportem w wymiarze rekreacyjnym zarządza spółka Sports Advantage S.A., natomiast sportem wyczynowym Klub BKT Advantage.

 

Infrastruktura Klubu

Klub BKT „Advantage” działa na obiektach dawnych Kortów Park w Parku Rosta w Bielsku-Białej Komorowicach. Na dzień dzisiejszy klub dysponuje czterema krytymi kortami tenisowymi o nawierzchni trawiastej. Dwa korty przykryte są lekką konstrukcją z podwójną plandeką nowoczesnej technologii, zapewniającą ciepło i komfortowe warunki w okresie zimowym oraz letnim kiedy otwierane boki pozwalają na napływ świeżego powietrza. Dwa pozostałe korty przykryte są nowoczesnym dachem, którego budowę zakończyliśmy na początku listopada tego roku. Tutaj również istnieje możliwość otwarcia ścian bocznym w czasie letnim. Wszystkie korty ogrzewane są gazem co pozwala utrzymać stałą temperaturę nawet przy największych mrozach. Na obiekcie działa również przytulna kawiarenka gdzie można napić się ciepłej herbaty czy też zimnych napojów po treningach. Korty znajdują się w przepięknym 2,5 hektarowym Parku, gdzie w najbliższym czasie planowana jest budowa czterech kortów otwartych.

 

Osiągnięcia Klubu

Mimo iż klub działa dopiero dwa lata może pochwalić się wieloma sukcesami swoich zawodników na arenie regionalnej i ogólnopolskiej.

W klubie obecnie trenuje już ponad 130 dzieci co na polskie realia należy uznać za niebywały wyczyn bowiem tenis w Polsce wciąż postrzegany jest jako sport elitarny i snobistyczny. Niemniej jednak kolejne wyniki zawodników, wysoko wykwalifikowana kadra trenerska i miła atmosfera w klubie przyciągają rzesze nowych adeptów na korty przy ulicy Ceramicznej 20. Dzieci trenują w małych grupkach (4-6 osób) co pozwala na szybkie podnoszenie kwalifikacji. Zajęcia prowadzone są według zasad tenis10 i play & stay co pozwala na rywalizację od najmłodszych lat.

Klubem zarządza Piotr Szczypka, trener II klasy oraz pierwszy w Polsce naukowiec z dziedziny zarządzania tenisem. Napisany doktorat „Sposoby zarządzania klubami tenisowymi w Polsce” na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego ma pomóc w obraniu nowej, innowacyjnej ścieżki rozwoju klubu i przyczynić się realizacji głównego celu jakim jest stworzenie Akademii Tenisowej na miarę światowej marki.

Na razie jednak klub może pochwalić się zawodnikami najwyższej klasy polskiej. W okresie wakacyjnym Luiza Kos zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorek w Bytomiu a drużyna skrzatek ( do lat 12) zajęła 5 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski w składzie Maja Chwalińska, Zosia Podbioł i Gosia  Stępień, Ola Wierzbowska. Pierwsze trzy zawodniczki zajęły trzy pierwsze miejsca zarówno w halowych, jak i letnich Mistrzostwach Śląska Skrzatów w kończącym się właśnie sezonie.

Do czołowych zawodników Polski zalicza się również Mikołaj Wrzoł, wielokrotny Mistrz Śląska i zwycięzca turniejów regionalnych i ogólnopolskich oraz turniejów rozgrywanych w Republice Czeskiej.

Obecnie w klubie trenuje ponad 20 zawodników posiadających licencję Polskiego Związku Tenisowego z czego trzy skrzatki: Ola Nadajewska, Maja Chwalińska i Zosia Podbioł plasują się w czołowej 10 listy rankingowej PZT co stawia je w gronie faworytek do złotego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski.

 

Koszty treningu i sprzęt

Dzieci do lat 10 objęte są programem Tenis10, posiadają bezpłatne licencje narodowego związku co pozwala im na udział w licencjonowanych zawodach. Mimo iż tenis w naszym kraju nie należy do najtańszych sportów dzieci w klubie BKT mogą liczyć na wszelkie możliwe ulgi pozwalające im na odpowiednią liczbę godzin treningu. W tym miejscu należy podkreślić jak ważna i bezcenna jest pomoc Wydziału  Kultury Fizycznej Urzędu Miejskiego, który współfinansuje treningi dzieci. Pomoc otrzymujemy również od zaprzyjaźnionej firmy Domu Maklerskiego BDM S.A, która dokłada się do finansowania zajęć oraz sponsoruje nagrody na turnieje.

W szkółkach dzieci mogą trenować już za 100 zł na miesiąc (zajęcia 1 raz w tygodniu) i 160 zł (zajęcia 2 razy w tygodniu) przy czym wszelki sprzęt niezbędny do uprawiania tenisa dla dzieci – członków klubu jest bezpłatny. Dodatkowo, jeżeli dzieci chcą grać indywidualnie z trenerem, to koszt wynajmu hali i koszt trenera jest niższy o kilkadziesiąt procent niż koszt, który musi ponieść gracz grający rekreacyjnie w tenisa.

Oprócz tenisa nasz Klub zapewnia naszym dzieciom przygotowane ogólnorozwojowe. Odpowiednia koordynacja ruchowa dzieci i motoryka jest niezbędna w grze w tenisa. Na każdych zajęcia sporo czasu poświęca się na gry i zabawy ruchowy, a nasi zawodnicy korzystają z fizjoterapeutów, którzy dbają o ich zdrowie już od początku kariery sportowej.

W klubie zarówno zajęcia grupowe w szkółkach tenisowych, jak i zajęcia indywidualne są częściowo dofinansowywane przez Urząd Miejski, a także przez prywatnych sponsorów, przez co dzieci grają w tenisa 50-70% taniej niż np. w pobliskim Krakowie. Tak więc być może tym sposobem również nasz region doczeka się w przyszłości tenisisty klasy światowej, takiego jak Agnieszka Radwańska

 

Kadra trenerska

Nad prawidłowym rozwojem karier młodych tenisistów czuwają wysoko wykwalifikowani trenerzy oraz byli zawodnicy, medaliści Mistrzostw Polski, zwycięzcy turniejów międzynarodowych:

Jacek Orzeł – trener II klasy, legendą bielskiego tenisa z lat 80-tych i 90-tych; trener Jakuba Iłowskiego, który pokonał w swojej bogatej karierze samego Rogera Federera!

Piotr Szczypka – trener II klasy,

Jarosław Nycz, trener II klasy,

Marek Mrozek – instruktor tenisa, najlepszy bielski tenisista ostatniej dekady, Mistrz Polski Juniorów, zwycięzca turniejów międzynarodowych w kategoriach juniorów. Klasyfikowany na listach ATP:  1323 w grze pojedynczej oraz  892 w grze podwójnej, partner Jerzego Janowicza w rozgrywanych turniejach zawodowych w Polsce,

Janusz Siuda - instruktor, wielokrotny Mistrz Polski we wszystkich kategoriach młodzieżowych, uczestnik prestiżowych nieoficjalnych Mistrzostw Świata Juniorów – Orange Bowl na Florydzie,

Ewa Antkiewicz -  była wicemistrzyni Polski juniorek.

Współpracujemy również z trenerami spoza naszego miasta: Pawłem Kałużą (prowadzi w Dąbrowie Górniczej Maję Chwalińską) oraz Andrzejem Mazurem (prowadzi w Żorach Zosię Podbioł).

Turnieje i przyszłość

Klub BKT Advantage Bielsko-Białą jest pierwszym na Podbeskidziu licencjonowanym klubem w Polskim Związku Tenisowym. Organizuje turnieje wojewódzkie i ogólnopolskie w kategoriach wiekowych do 12 (skrzaty), 14 (młodzicy) i 16 (kadeci) lat, turnieje mini tenisa (do lat 10), family cup i turnieje amatorskie.

W zeszłym roku na obiektach klubu rozegrane były Mistrzostwa Śląska Kadetów, a w bieżącym sezonie rozegrane zostaną Mistrzostwa Śląska Młodzików (24-25.11.20012) i turniej ogólnopolski OTK w kategorii skrzatów (23-26 luty 2013). Celem Klubu jest zorganizowanie, w niedalekiej przyszłości, pierwszego na terenie Bielska- Białej turnieju międzynarodowego z cyklu ITF Futures.

Klub otwarty jest na wszelką współpracę, która mogłaby przyczynić się do rozwoju tenisa na Podbeskidziu. Zapraszamy wszystkie zainteresowane dzieci na nasze zajęcia. Naszym marzeniem jest stworzenie silnej Akademii Tenisowej, szkolenie dzieci i młodzieży oraz organizowanie turniejów o randze międzynarodowej. Jak wiadomo bez zdolnej młodzieży nie jest to możliwe. Każdy kto ma marzenia, pasję w życiu, przy naszej pomocy może iść w ślady Agnieszki Radwańskiej czy Jerzego Janowicza.

Więcej informacje o klubie można znaleźć na stronie www.tenisbielsko.pl, facebooku www.facebook.com/tenisbielsko oraz na stronach portalu www.sportowebeskidy.pl, który jest patronem medialnym klubu.